Jak działa fotowoltaika dla firm - podstawy techniczne i podział instalacji
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Systemy fotowoltaiczne w przedsiębiorstwach łączą panele słoneczne z siecią energetyczną, umożliwiając samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej. Istotny podział instalacji określa się wg mocy przyłączowej, co determinuje zarówno charakterystykę ekonomiczną, jak i wymagania formalne. Podział wg mocy obejmuje trzy główne kategorie. Mikroinstalacja poniżej 50 kWp najczęściej służy małym firmom, biurom i warszawskim lokalom komercyjnym. Dla takiej konfiguracji typowy roczny przychód energii wynosi ok. 47 000 kWh. Drugą grupę stanowi instalacja średniej wielkości 50-1000 kWp, którą realizuje się dla średnich przedsiębiorstw oraz zakładów przemysłowych. Zysk ten może sięgnąć nawet 950 000 kWh rocznie. Trzecią kategorią jest duża farma fotowoltaiczna powyżej 1 MWp, przeznaczona głównie dla korporacji i inwestorów instytucjonalnych.
| Podział wg mocy | Wymagania formalne | Opłaty i procedury |
|---|---|---|
| Mikroinstalacja <50 kWp | Zgłoszenie do Obsługującego System Dystrybucję (OSD) | Koszt przyłączenia pokrywa zakład energetyczny |
| Mała instalacja 50 kWp-1 MWp | Pozwolenie na budowę dla instalacji >150 kW, wpis do Miejskiego Inspektora Ochrony Środowiska (MIOZE) | Rozliczenia z administracją lokalną |
| Duża instalacja >1 MWp | Pozwolenie na budowę i koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej (WEE) | Specjalistyczna dokumentacja, kontrola środowiskowa |
System on-grid jest najpopularniejszy w Polsce dzięki prostocie realizacji i możliwości wykorzystania nadwyżek energii. Taki układ zapewnia ciągłość działania przy jednoczesnym dostępie do systemu wymiany energii. Warto podkreślić, że w ramach tego rozwiązania eksport energii do sieci odbywa się na zasadzie net-billingu, a rozliczenia opierają się na Rozporządzeniu Komisji Europejskiej. System off-grid gwarantuje pełną niezależność energetyczną, lecz wymaga zainstalowania magazynów energii oraz inwerterów typu hybrid. Taki projekt ma sens w miejscach bez dostępu do sieci energetycznej, np. w oddzielnych budynkach produkcyjnych czy wioskach przemysłowych. Ostateczna korzyść to brak zależności od dostawcy energii, choć wiąże się to z wyższymi kosztami początkowymi. Podczas wyboru rozwiązania warto zwrócić uwagę na czynniki takie jak dostępna powierzchnia na dachu, profil zużycia energii oraz możliwość korzystania z magazynowania. Dla firm z wysokim poziomem autokonsumpcji optymalny będzie system on-grid z bateryjnym magazynem, co przyspiesza zwrot kosztów inwestycji. Przed podjęciem decyzji istotne jest określenie rocznego zużycia energii elektrycznej. Analiza ta pozwala dobrać odpowiednią moc przyłączeniową oraz ocenić opłacalność projektu. Warto dodać, że przed podpisaniem umowy z instalatorem należy poprosić o szczegółowy harmonogram prac oraz gwarancję na wykonane roboty.
Jakie są główne różnice między instalacjami fotowoltaicznymi wg mocy?
Mikroinstalacja do 50 kWp wymaga jedynie zgłoszenia do OSD i koszt przyłączenia pokrywa zakład energetyczny. Mała instalacja 50-1000 kWp powyżej 150 kW potrzebuje pozwolenia na budowę oraz wpisu do MIOZE. Duża instalacja powyżej 1 MWp wymaga zarówno pozwolenia na budowę, jak i koncesji WEE. Każda z nich ma inny zakres rocznego zużycia: mikroinstalacja do 47 000 kWh, mała do 950 000 kWh.
Kiedy warto wybrać system on-grid, off-grid czy prosumencki?
System on-grid jest rozwiązaniem najczęściej spotykanym w przedsiębiorstwach miejskich, gdzie nadwyżki energii trafiają do sieci. Off-grid to instalacja bezprzewodowa z magazynowaniem, idealna dla obiektów oddalonych od sieci. Mikroinstalacja prosumencka korzysta z net-billingu i RCE, co czyni ją atrakcyjną dla małych firm z ograniczoną powierzchnią dachową.
Koszty i korzyści - ile zwraca się fotowoltaika dla firm
Firma korzysta z energii słonecznej, gdy wybiera fotowoltaikę jako źródło zasilania. Dla przedsiębiorstw podstawowy model 30 kWp stanowi punkt odniesienia w ocenie opłacalności inwestycji. Mikroinstalacja o tej mocy wymaga średniego nakładu finansowego, a jednocześnie generuje stabilny coroczny przychód z własnej produkcji energii.
| Miara | Wartość |
|---|---|
| Koszt instalacji [zł netto] | 120 000 |
| Roczna korzyść [zł] | 26 100 |
| Okres zwrotu [lata] | 4,6 |
| Wartość eksportu [zł/rok] | 3 600 |
| Koszt utrzymania [zł/rok] | 600 |
Instalacja ogranicza koszt energii, dzięki czemu przedsiębiorstwo może znacząco obniżyć wydatki na prąd z sieci. Całkowita roczna korzyść energetyczna wynosi 26 100 zł, z czego 3 600 zł pochodzi z eksportu nadwyżki do sieci. Po odliczeniu kosztu utrzymania 600 zł rocznie, czysta wartość zwrotu inwestycji oszacowana jest na 4,6 roku.
| Moc instalacji | Koszt [zł netto] | Roczne oszczędności [zł] |
|---|---|---|
| 30 kWp | 120 000 | 26 100 |
| 100 kWp | 300 000 | 87 000 |
| 1 MWp | 2 500 000 | 870 000 |
Prąd zamieniany w energię słoneczną jest efektywniejszy przy większych projektach, ponieważ jednostkowy koszt spada wraz ze zwiększaniem mocy. Dla 100 kWp inwestycja wymaga kosztu 300 000 zł, a roczne oszczędności wynoszą 87 000 zł. Przy MWp największa skala projektu to 2,5 miliona zł, ale przychód z energii przekracza 870 tys. zł rocznie.
| Scenariusz | Roczna korzyść [zł] | Główna zaleta |
|---|---|---|
| Bez baterii | 26 100 | Bezpośrednia oszczędność przy autokonsumpcji |
| Z baterią 20 kWh | 27 870 | Korzystanie z energii w awarii i poza szczytem |
Rozważenie magazynu energii o pojemności 20 kWh zwiększa roczną korzyść o 1 770 zł. Dodatkowa wartość wynika z uniknięcia zakupu energii o łącznej wartości 2 970 zł, choć tracone są 1 200 zł eksportu do sieci. Przy sprawności rozładowania 90% bateria opłaca się szczególnie przy wysokich cenach energii i częstych przerwach w produkcji PV.
Gwarantowana jakość i transparentność warunków to istotne elementy procesu wyboru instalatora. Przed podpisaniem umowy warto zweryfikować licencje w KRS oraz porównać oferty równoległe. Każdy z 12 punktów checklisty ma priorytetowy wpływ na długoterminową opłacalność inwestycji.
- Sprawdź licencje instalatora w KRS
- Porównaj oferty równoległe
- Zweryfikuj gwarancję na moduły (min. 25 lat)
- Sprawdź warunki serwisowe
- Ustal termin rozruchu
- Zapytaj o koszt przyłączenia
- Porozmawiaj o rodzaju monitoringu
- Sprawdź możliwość rozbudowy
- Zweryfikuj kompatybilność z istniejącą infrastrukturą
- Ustal zakres prac przed i po montażu
- Poznaj się z warunkami eksportu energii
- Poproś o kalkulację zwrotu z inwestycji
Umowa-zawiera-warunki, które decydują o rzeczywistym zwrocie inwestycji. Klient-weryfikuje-ofertę, a instalator-gwarantuje-jakość poprzez długie gwarancje i profesjonalny serwis. Realne oszczędności zależą nie tylko od mocy instalacji, ale także od indywidualnych warunków energetycznych i współpracy z rzetelnym partnerem.
ROCZNE OSZCZĘDNOŚCI W ZŁ DLA RÓŻNYCH MOCY INSTALACJI PV
Finansowanie i dotacje - jak sfinansować fotowoltaikę dla firm
W 2006 roku dostępne są cztery główne ścieżki sfinansowania dla firm, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. Program Energia Plus pokrywa do 85% kosztów inwestycji, a przy projekcie o łącznej wartości 120 000 zł netto możliwe jest uzyskanie nawet 102 000 zł w ramach tej dotacji. Kredyt ekologiczny BGK oferuje dopłatę w wysokości 25-80% kosztów instalacji, co czyni go atrakcyjną opcją dla przedsiębiorstw planujących długoterminowe inwestycje. Premia termomodernizacyjna zapewnia wsparcie do 41% kosztów w OZE, a dodatkowo firmy mogą korzystać z Białych certyfikatów, które umożliwiają zwrot części poniesionych wydatków poprzez rynek emisji.
Warto podkreślić, że forma najkorzystniejsza zależy od specyfiki firmy, jej profilu podatkowego oraz harmonogramu inwestycji. Przed podjęciem decyzji o finansowaniu skonsultuj się z doradcą ds. OZE, aby dobrać najkorzystniejszą formę wsparcia dla konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa.
| Moc instalacji | Koszt [zł netto] | Roczne oszczędności [zł] | Okres zwrotu [lata] |
|---|---|---|---|
| 30 kWp | 120 000 | 26 100 | 4,6 |
| 100 kWp | 300 000 | 200 000 | 4,0 |
| 1 MWp | 2 500 000 | 1 500 000 | 3,5 |
Tabela przedstawia szacunkowe koszty instalacji fotowoltaicznych dla firm o różnej skali działalności. Dla małych i średnich przedsiębiorstw, które decydują się na instalację mikroenergetyczną poniżej 50 kWp, najważniejszy jest okres zwrotu inwestycji, który w praktyce wynosi 4,6 roku przy 30 kWp. Warto zaznaczyć, że roczna korzyść energetyczna rośnie proporcjonalnie do mocy, co czyni większe projekty bardziej opłacalnymi w perspektywie długoterminowej.
Leasing operacyjny charakteryzuje się niższymi miesięcznymi ratami, które są rozliczalne jako koszty operacyjne, co znacznie ułatwia księgowość firmy. Zaleta tej formy finansowania polega na braku konieczności wykazywania jednocześnie środków trwałych w bilansie. Leasing finansowy natomiast przenosi własność instalacji do klienta po zakończeniu umowy, co czyni go korzystnym rozwiązaniem dla firm planujących długoterminową eksploatację i pekne wykorzystanie amortyzacji.
Checklista powinna zawierać następujące elementy: 1) Weryfikację certyfikatów instalatora, 2) Sprawdzenie gwarancji na moduły i inwerter, 3) Szczegółowy opis kosztów, 4) Warunki płatności, 5) Harmonogram realizacji, 6) Gwarancję na instalację, 7) Ubezpieczenie prac, 8) Warunki serwisowe, 9) Przeniesienie praw do eksploatacji, 10) Dokumentację powykonawczą, 11) Warunki gwarancji na baterie, 12) Klauzule dotyczące zmian technicznych.
Warto zwrócić uwagę, że limity środków w programach wsparcia mogą się zmieniać w trakcie roku, dlatego przed złożeniem wniosku należy sprawdzić aktualne warunki w Starostwie Powiatowym. Rozważenie połączenia różnych form finansowania, np. część środków własnych z dotacjami i kredytem BGK, może przynieść najlepsze efekty ekonomiczne.
Baterie i backup - czy warto inwestować w magazyn energii dla firmy
Istotna kompromisowa zależność występuje między autokonsumpcją a eksportem do sieci, gdy firma decyduje się na zakup magazynu energii dla firm. Przy sprawności 90% utracona jest wartość eksportu rzędu 1 200 zł rocznie, ponieważ energia z baterii nie może być w pełni oddana do sieci. Jednocześnie dostępne jest 12,6 kWh energii po stronie AC, co stanowi realny potencjał baterii 20 kWh w sytuacjach, gdy produkcja PV jest przerywana.
Zaufany projekt energii odnawialnej do 50 kWp wymaga przemyślanej analizy profilu poboru. Dodatkowa korzyść energetyczna z baterii 20 kWh wynosi 1 770 zł rocznie dzięki uniknięciu zakupu energii w godzinach szczytu. Przy średnim poborze 1,20 kW i dodatkowym obciążeniu 0,05 kW system może działać 10,1 godziny dziennie bez produkcji PV, co czyni backup dla firm istotnym elementem niezawodności.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Pojemność nominalna | 20 kWh |
| Minimalny stan naładowania przy awarii | 90% |
| Minimalny dopuszczalny stan naładowania | 20% |
| Energia w dostępnym oknie baterii | 14 kWh |
| Sprawność rozładowania do AC | 90% |
| Energia dostępna po stronie AC | 12,6 kWh |
W świetle wszystkiego trzeba rozróżnić trzy scenariusze ekonomiczne. Samoobsługa bez baterii przy rocznej korzyści 26 100 zł oznacza brak dodatkowych inwestycji. Z bateria 20 kWh zysk rośnie do 27 870 zł, choć pojawia się konieczność kompromisu w postaci utraty 1 200 zł z eksportu. Backup dla firm zapewnia ciągłość działalności, ale wymaga krytycznej oceny stawek za eksport energii, które przy zmianach regulacyjnych mogą znacząco różnić się od prognoz.
Warto dodać, że przy gęstym zagęszczeniu instalacji PV można uzyskać większą efektywność niż przy użyciu magazynu. Dla niektórych przedsiębiorstw lepszym rozwiązaniem pozostaje podniesienie mocy przyłączeniowej, co eliminuje konieczność kupowania energii w godzinach szczytu bez konieczności magazynowania.
ROCZNE KORZYŚCI Z RÓŻNYCH KONFIGURACJI [ZŁ]
Błędy i pułapki przy wyborze instalatora - co sprawdzić przed podpisaniem umowy
Popełnianie błędów przy wyborze instalatora fotowoltaiki może doprowadzić do strat tysięcy złotych. Przykładowo firma inwestująca 150 000 zł w instalację 50 kWp, której jakość została zaniżona przez tanich wykonawców, skróciła żywotność paneli o 5-7 lat. Ten typ projektu wymaga fundamentalnej weryfikacji każdego etapu przed podjęciem decyzji.
Wybór odpowiedniego wykonawcy stanowi krytyczny etap realizacji systemy fotowoltaiczne w przedsiębiorstwach. Poniższa checklista 12 punktów obejmuje weryfikację referencji, sprawdzenie certyfikatów instalatora, analizę oferty pod kątem ukrytych kosztów instalacji oraz warunków serwisowych. Każdy z tych elementów wymaga szczegółowej weryfikacji przed podpisaniem umowy.
- Weryfikacja referencji - poproś o kontakt do 3 firm, które zainstalowały systemy o podobnej mocy. Bezpośrednie rozmowy z wcześniejszymi klientami pozwalają zweryfikować rzeczywistą jakość wykonania i terminowość realizacji.
- Sprawdzenie certyfikatów instalatora - poszukaj numeru rejestru w Krajowym Rejestrze Instalatorów OZE. To podstawa potwierdzająca formalną zdolność do wykonywania instalacji.
- Analiza oferty pod kątem ukrytych kosztów instalacji - typowa różnica między ofertą a rynkową może wynosić 15-30%. Przykładowo oferta na 30 kWp w przedziale 120 000 zł należy porównać z rynkową ceną 180-240 000 zł, aby uniknąć późniejszych niespodzianek.
- Gwarancja na panele i inwerter - minimalny okres 12 lat na moduły fotowoltaiczne. Przedłużenie do 15 lat wymaga regularnej konserwacji, co jest istotne dla długoterminowej efektywności.
- Warunki serwisowe - obejmują coroczną kontrolę i czyszczenie paneli. Usługa ta jest nieodzowna dla utrzymania maksymalnej wydajności instalacji.
- Termin realizacji - nie dłużej niż 60 dni od podpisania umowy. Dłuższe terminy mogą wskazywać na problemy organizacyjne lub niewystarczającą liczbę kwalifikowanych pracowników.
- Szczegółowy wykaz kosztów - każda pozycja musi mieć opis i jednostkę miary. Taki dokument umożliwia bezstronną weryfikację całkowitej sumy inwestycji.
- Warunki płatności - żadna wcześniejsza płatność pełna. Bezpieczeństwo finansowe wymaga rozłożenia płatności na etapy realizacji.
- Certyfikaty jakości - poszukaj certyfikatu ISO 9001 lub potwierdzenia realizacji referencji. To dowód na systematyczne zarządzanie jakością w firmie.
- Plan montażu - szczegółowy plan prac z terminami. Transparentność procesu montażu pozwala na szybkie reagowanie w razie ewentualnych opóźnień.
- Gwarancja na roboty - min. 2 lata na montaż i okablowanie. Ta ochrona jest równie istotna jak gwarancja na komponenty.
- Warunki eksportu energii - jasno określone w umowie. Jasność w tym zakresie eliminuje ryzyko nieporozumień z operatorem sieci.
Oferty poniżej ceny rynkowej często kończą się problemami z jakością wykonania. Średnia różnica 25% poniżej ceny rynkowej dla 30 kWp oznacza oszczędność 30 000 zł, ale ryzyko awarii 60% większe. Przykładowo przy 30 kWp różnica 30 000 zł może oznaczać gwarancję 10 lat zamiast 12. Warto podkreślić, że niższa cena nie zawsze przekłada się na lepszą wartość inwestycji. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź instalatora pod kątem rzeczywistej jakości wykonania, a nie jedynie ceny oferty.
| Moc instalacji | Szacowany koszt [zł] | Roczne oszczędności [zł] | Okres zwrotu [lat] |
|---|---|---|---|
| 30 kWp | 120 000 | 26 100 | 4,6 |
| 100 kWp | 300 000 | 87 000 | 3,4 |
| 1 MWp | 1 000 000 | 290 000 | 3,4 |
Tabela prezentuje fundamentalne informacje o kosztach i zwrocie z inwestycji w projekt energii odnawialnej do 50 kWp oraz większych systemach. Przykładowo dla 30 kWp roczna korzyść energetyczna wynosi 26 100 zł, co daje okres zwrotu inwestycji w przedziale 4,6 roku. Większe instalacje zapewniają krótszy czas odzyskania kapitału dzięki większej rocznej oszczędności energii.
W świetle wszystkich powyższych czynników najważniejszą pułapką pozostają oferty poniżej ceny rynkowej. Zamiast szukać najtańszego rozwiązania, postaw na sprawdzonego wykonawcę z udokumentowanymi referencjami. Zadbaj o to, by przy wyborze instalatora skontaktować się z co najmniej trzema wykonawcami i poprosić o szczegółowe oferty z wykazem wszystkich kosztów.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę dla firm
W sekcji znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznych w przedsiębiorstwach - od czasu realizacji po warunki prawne i korzyści finansowe.
Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej dla firmy?
Montaż on-grid typowej instalacji o mocy 30 kWp realizowany jest w ciągu 10-14 dni roboczych. Proces obejmuje montaż paneli, instalację inwertera oraz przyłączenie do sieci. Szczegółowy harmonogram zależy od dostępności terenu i wymagań technicznych OSD. Instalacja tego typu jest najczęściej spotykaną konfiguracją w małych i średnich przedsiębiorstwach, co zapewnia szybki zwrot z inwestycji.
Czy można zainstalować fotowoltaikę bez dotacji?
Tak - instalację można zainstalować samodzielnie finansując ze środków własnych. Koszt 30 kWp wynosi 120 000 zł netto, co czyni projekt opłacalnym nawet bez wsparcia publicznego. Średni zwrot z inwestycji w PV wynosi 4,6 roku, a roczna korzyść z unikniętego zakupu energii elektrycznej sięga 23 100 zł. Możliwość rozłożenia płatności w ratach ułatwia dostęp do tej technologii.
Jak rozlicza się energię eksportowaną do sieci?
Eksport energii do sieci odbywa się w ramach systemu net-billingu, gdzie rozliczana jest wartość energii przekazanej. Roczna wartość eksportu dla 30 kWp wynosi 3 600 zł. Mechanizm rozliczania realizuje Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) na podstawie tzw. Rozliczenia Energetycznego w Cenach (RCE). System ten zapewnia stabilny przychód z nadwyżek wyprodukowanej energii.
Czy fotowoltaika z magazynem zwiększa rachunek?
Instalacja z magazynem nie zwiększa rachunku, a jedynie zmienia jego strukturę. Dodatkowa roczna korzyść energetyczna z baterii wynosi 1 770 zł. Bateria o pojemności nominalnej 20 kWh udostępnia 12,6 kWh energii po stronie AC. Choć tracąc 1 200 zł rocznie z eksportu, inwestor zyskuje 2 970 zł z unikniętego zakupu energii.
Jakie są warunki uzyskania ulgi termomodernizacyjnej?
Ulga termomodernizacyjna z programu "Premia termomodernizacyjna" umożliwia dopłatę do 41% kosztów inwestycji. Warunki wymagają realizacji prac izolacyjnych oraz renowacyjnych budynków. Fotowoltaika może być częścią projektu kwalifikującego się do ulgi, pod warunkiem spełnienia kryteriów efektywności cieplnej. Rejestracja wymaga przedstawienia dokumentacji technicznej.
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę dla 30 kWp?
Dla instalacji o mocy 30 kWp wymagane jest jedynie zgłoszenie do OSD, a nie pozwolenie na budowę. Mikroinstalacja do 50 kWp definiowana jest jako projekt energii odnawialnej, który podlega uproszczonej procedurze. Termin "instalacja prosumencka" opisuje systemy samodostarczające energię. Podstawą prawną jest ustawa o KPO, art. 15.
Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej dla firmy?
Montaż on-grid typowej instalacji o mocy 30 kWp realizowany jest w ciągu 10-14 dni roboczych. Proces obejmuje montaż paneli, instalację inwertera oraz przyłączenie do sieci. Szczegółowy harmonogram zależy od dostępności terenu i wymagań technicznych OSD. Instalacja ten typ jest najczęściej spotykaną konfiguracją w małych i średnich przedsiębiorstwach, co zapewnia szybki zwrot z inwestycji.
Czy można zainstalować fotowoltaikę bez dotacji?
Tak - instalację można zainstalować samodzielnie finansując środki własne. Koszt 30 kWp wynosi 120 000 zł netto, co czyni projekt opłacalnym nawet bez wsparcia publicznego. Średni zwrot z inwestycji w PV wynosi 4,6 roku, a roczna korzyść z unikniętego zakupu energii elektrycznej sięga 23 100 zł. Możliwość rozłożenia płatności w ratach ułatwia dostęp do tej technologii.
Jak rozlicza się energię eksportowaną do sieci?
Eksport energii do sieci odbywa się w ramach systemu net-billingu, gdzie rozliczana jest wartość energii przekazowej. Roczna wartość eksportu dla 30 kWp wynosi 3 600 zł. Mechanizm rozliczania realizuje Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) na podstawie tzw. Rozliczenia Energetycznego w Cenach (RCE). System ten zapewnia stabilny przychód z nadwyżek wyprodukowanej energii.
Czy fotowoltaika z magazynem zwiększa rachunek?
Instalacja z magazynem nie zwiększa rachunku, a jedynie zmienia jego strukturę. Dodatkowa roczna korzyść energetyczna z baterii wynosi 1 770 zł. Bateria o pojemności nominalnej 20 kWh udostępnia 12,6 kWh energii po stronie AC. Choć tracąc 1 200 zł rocznie z eksportu, inwestor zyskuje 2 970 zł z unikniętego zakupu energii.
Jakie są warunki uzyskania ulgi termomodernizacyjnej?
Ulga termomodernizacyjna z programu "Premia termomodernizacyjna" umożliwia dopłatę do 41% kosztów inwestycji. Warunki wymagają realizacji prac izolacyjnych oraz renowacyjnych budynków. Fotowoltaika może być częścią projektu kwalifikującego się do ulgi, pod warunkiem spełnienia kryteriów efektywności cieplnej. Rejestracja wymaga przedstawienia dokumentacji technicznej.
Czy potrzebna jest pozwolenie na budowę dla 30 kwp?
Dla instalacji o mocy 30 kwp wymagana jest jedynie zgłoszenie do OSD, a nie pozwolenie na budowę. Mikroinstalacja do 50 kwp definiowana jest jako projekt energii odnawialnej, który podlega uproszczonej procedurze. Termin "instalacja prosumencka" opisuje systemy samodostarczające energię. Podstawą prawną jest ustawa o KPO, art. 15.
ROCZNE KORZYŚCI Z INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH [ZŁ]
Redakcja Kapitał Dla Przedsiębiorczych · wszystkie artykuły